Bugun...İstanbul Müftüsü Yılmaz: “Camiler, medeniyetin merkezi olmuştur”

Tarih: 03-10-2017 13:26:44 + -


Cami ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle düzenlenen “Cami, Şehir ve Medeniyet” konunu konferansta İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, önemli bilgiler paylaştı.


 İstanbul Müftüsü Yılmaz: “Camiler, medeniyetin merkezi olmuştur”

Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konferansa; Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bahçelievler Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Şaban Süzgün, Siyavuşpaşa Mahallesi Muhtarı Selami Aykut, Zafer Mahallesi Muhtarı Yunus Türk, din görevlileri ve öğrenciler katıldı. Konferans Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Sinevizyon gösterisiyle başladı. Arkasından günün anlamını belirten konuşmalar yapıldı.

 

Zengini de Fakire de Camide Buluşuyor

İlk konuşmayı yapan Bahçelievler Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, 1986 yılından bu yana yapılan, “Camiler Haftası”nın 2003 yılında “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştiğini söyledi. Müftü Bilgili, “İslam dini Müslümanlara ve esasen de tüm insanlığa toplumsal olgunluk, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik ve beraberlik hasletleri kazandırmayı hedefler.Camilerde bu güzel hasletlerin öğretildiği yerdir. Müslümanlar günde beş defa camide toplanarak aynı ibadeti yerine getirir, aynı duayı okur ve aynı saflara dizilir. Bu tablo onlar arasındaki sınıf, zenginlik, fakirlik, makam, mevki ve şöhret farkındalıklarını ortadan kaldırır. Camilerin öneminden söz ederken, din görevlisi arkadaşlarımızı da göz ardı edemeyiz.Onlar sayesinde camilerimizde her gün ezanlarımız okunuyor. Halkımızla bütünleşip, camilerin sayılarını artırmalıyız" dedi.

 

Camiler Bizlere Paylaşmayı ve Zarafeti Öğretiyor

Konferansın ana konuşmacısı İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, camilerin sosyal birliktelik ve ortak yaşama ruhunu ayakta tuttuğunu belirtti.

 

"Camiler bize hem paylaşmayı hem de zarafeti öğretiyor" diyen Yılmaz, şunları söyledi: “Hazreti Muhammed ve İslam medeniyetini cami etrafında şekillendi. İslam'ın yayılmasında da cami merkezli bir yapı etkili oldu. Sahabeler İslam'ı anlatmak için gittikleri beldelerde önce şehrin merkezine cami kurarak insanlığı ve İslam'ı tanıtmışlardır.Camiler, medeniyetin merkezi olmuştur. Ayeti kerimede; “Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder” der. Bizim aziz ecdadımız medeniyetin merkezinin cami olduğunu bilerek camilerimizi kalıcı malzeme olan taş ve mermerden inşa ediyor. Camilerle ilgili kalıcı inşâ faaliyetlerinde bulunuyor. Bu nedenle İstanbul'daki ve Anadolu'daki camilerimizin hepsi kalıcı malzemelerden yapılmıştır. Medeniyetin zarafeti, camilerimizin güzelliklerinde yaşıyor. Bu mimari zarafetteki camiler de bizim yaşadığımız şehrin ruhunu temsil ediyor. Camiler sosyal birliktelik ve ortak yaşama ruhunu ayakta tutar.Camiler bize hem paylaşmayı, hem de zarafeti öğretiyor."

 

Program, hatıra fotoğrafı çekimi ardından sona erdi.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
VİDEO GALERİ
 • Evlilik trapisti nedir ?
  Evlilik trapisti nedir ?
 • Bebeklerde beslenme
  Bebeklerde beslenme
 • Mesleki yeterliliğiniz için;
  Mesleki yeterliliğiniz için;
 • Aracı stop ettirmeden kaldırmak
  Aracı stop ettirmeden kaldırmak
 • Öksürüğe evde tedavi
  Öksürüğe evde tedavi
 • Kalp Krizi Belirtisi
  Kalp Krizi Belirtisi
 1. Evlilik trapisti nedir ?
 2. Bebeklerde beslenme
 3. Mesleki yeterliliğiniz için;
 4. Aracı stop ettirmeden kaldırmak
 5. Öksürüğe evde tedavi
 6. Kalp Krizi Belirtisi
VİDEO GALERİ
YUKARI